Jak zabezpieczyć swoje stopy przed koślawym paluchem? Czy stosować szyny stabilizujące na noc, czy żelowe rozpórki między palce, czy zdecydować się na operację?

Powstawanie palucha koślawego (hallux valgus) może mieć kilka przyczyn.

Wiemy, że główną z nich jest zmiana biomechaniki stopy oraz jej konsekwencje podczas chodu.

Przykładowy paluch koślawy

Przykładowy paluch koślawy

W wyniku ciąży, gdy pojawia się wiotkość więzadeł lub w okresie pomenopauzalnym, gdy często obserwuje się wzrost masy ciała dochodzi do obniżenie łuku poprzecznego stopy, a tym samym do powstania stopy płasko-koślawej. W tych warunkach palce stopy ustawiają się szponiasto, aby zwiększyć stabilizację na podłożu. Ze względu na przesunięcie osi przednio –tylnej  stopy w kierunku na zewnątrz zginacz długi palucha ściąga paluch do środka. Staw śródstopno-paliczkowy palucha zaczyna obcierać  o brzeg obuwia tworząc z czasem charakterystyczną narośl i pogrubienie naskórka.

 

Trzeba również wiedzieć, że podczas fizjologicznego chodu dochodzi do funkcjonalnego obniżenia stopy, dzięki naturalnie zachodzącej koślawości stopy i rotacji wewnętrznej piszczeli (1,5mm wg modelu Manter’a dzięki  translacji spiralnej kości skokowej). Ten mechanizm zabezpiecza przed kumulowaniem obciążeń na poziomie kolana i biodra.

 

 

Najlepszym zabezpieczeniem przed paluchem koślawym jest zatem odpowiednie badanie biomechaniki stopy oraz wdrożenie świadomej kontroli mięśniowej, dobór wkładek ortopedycznych lub ortez na noc biernie korygujących już powstałe zmiany. W pewnych przypadkach potrzebne mogą być zabiegi doraźnie zmniejszające ból, terapia manualna lub konsultacja z chirurgiem.

Odpowiedni plan leczenia może dobrać fizjoterapeuta, terapeuta manualny lub osteopata. W naszej placówce łączymy te specjalizacje.